Çarşamba , Ocak 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Genel / EKMEK YEMELİ MİYİZ? YEMEMELİ MİYİZ?
Whole-Grain-Muilti-Grain-Bread-8295

EKMEK YEMELİ MİYİZ? YEMEMELİ MİYİZ?

Her ülkenin kendine has ekmeği bulunmaktadır. Ülkemizde de lezzetli, kendine has hoş kokulu, sağlıklı ekmek çeşitleri bulunmaktadır. Bu zenginlik içerisinde bizler de ekmeği sofralarımızdan eksik etmeyiz.

Son birkaç yıldır karbonhidrat kısıtlamasıyla hızlı zayıflanabileceği iddiaları gündemdedir. ‘Ekmek Obezitenin Tek Suçlusu’, ‘Ekmek=Kilo’ gibi manşetlerle sık karşılaşmaya başladık. Ekmeğin içinde az miktarda da olsa protein bulunduğunu unutarak ekmekle şekeri bir saymaktalar. Tamamen rafine edilmiş undan hazırlanmış ekmeğin sağlığa bir faydası bulunmadığını biz diyetisyenler yıllardır dile getirmekteyiz. Büyüklerimizin daha sağlıklı olmasının bir nedeninin de tam buğday ekmekleri tüketmelerinin olduğunu biliyoruz. Çok uzun yıllar raflarda beyaz ekmek dışında bir ekmek bulamadığımız ve tüketemediğimiz doğru ama gelişen sanayi ile birlikte günümüzde yulafından, rüşeymlisine, çavdarından tam buğdayına çeşit çeşit ekmeklere ulaşmak çok kolay. Bu sebeple ne ‘Ekmek eşittir şeker’ iddiasını ne de ‘Ekmek direkt şişmanlatır’ fikrini desteklemek bilimsel değildir. Her besinin miktarında çeşitlendirilerek yenilmesi en uygunudur.

Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışma Grubunun (TURDEP-2) 2010 yılında yaptığı çalışmaya göre nüfusumuzun 1/3’ü normal kilolu, 1/3’ü fazla kilolu, 1/3’ü şişmandır. Aynı yıl ülkemizde yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasına bakıldığında da Türk insanının günlük enerji tüketimine ekmek+tahıl grubunun (bazlama,lavaş,pide,yufka vb.) katkısının %25 olduğu bildirilmektedir. Yine bu araştırmanın sonuçlarına göre, kadınlar günde ortalama 150 gram, erkekler de 220 gram ekmek tüketmektedir. Günlük ekmek ve türevleri tüketimimiz sağlıklı beslenme önerilerinde olan 6-8 dilim ekmek kadardır. Bu normal miktarda tüketilen ekmek de kilo aldırmaz veya bu miktarda ekmek obeziteden suçlu bulunamaz.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir