Çarşamba , Ocak 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Besinlerin Gücü Adina / ‘GLUTEN’ ZARARLI MIDIR?
gluten

‘GLUTEN’ ZARARLI MIDIR?

Son zamanlarda besin intolerans testlerinin de artmasıyla birlikte kilo almada yağ ve şeker kadar suçlu görülen yeni bir öge daha bulundu; Gluten. Marketlerde glutensiz un arayışında olanların, ‘Bende gaz şikayetleri var, alerji testi yaptırdım, glutene alerjim varmış bundan sonra glutensiz un, bisküvi, makarna yiyeceğim’ diyenlerin sayısının her geçen gün arttığını gözlemlemekteyim. Gluteni hayatından çıkaran kişilerin şişkinlik problemlerinde azalma olacağı doğru. Fakat önemli nokta, kişi acaba gluten içeren besinler sebebiyle mi yoksa bu besinlerin fazlaca ve düzensiz tüketilmesinden mi şişkinlik problemleri yaşıyordu? Yani gluteni hayatımızdan tamamen çıkarmamıza gerek var mı? Yoksa Gluten hayatımızda olsun fakat gluten içeren hamurlu tatlılar, ekmekler, makarnalar az mı tüketilsin?Buna karar verebilmek önemli.
Gluten, buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içinde bulunan ve tahılların içinde bulunma miktarı farklılaşabilen, tahılın kalitesini artıran bir proteindir. Gluten, ekmeğin yapımında hamurun güçlü bir kompleks yapı ile mayalanmanın oluşumundan sorumludur. Kişinin gluteni parçalayamamasıyla ortaya çıkan kronik alerjiyle kendini gösteren hastalığa Çölyak Hastalığı denir. Çölyak hastalarında karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kas zayıflığı, kansızlık, dışkıda anormallik, gaz şikayetleri gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi gerekmektedir. Çölyak Hastalığı alerji testleri yöntemiyle teşhis edilemez. Glutenin zayıflamanıza engel olduğu bu kadar basit bir test ile bulunamayacağı gibi, glutensiz bir diyet ile zayıflanabileceğini düşünmemiz de uygun olmayacaktır. Gluten hayatınızdan çıktığında zayıflamanızın ana nedeni gluteni içeren kalori içeriği yüksek pasta, börek, tatlıların, ekmeği fazla yeme alışkanlığının hayatınızdan çıkmış olmasıdır. Gluteni hayatınızdan çıkarmadan da fazladan yenilen bu yiyecekleri hayatınızdan çıkararak zayıflayabilirsiniz.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

et hazırlık

KIRMIZI ET HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ

Kurban bayramının vazgeçilmezi et tüketimimizin ağzımızın tadını kaçırmaması için hem miktarına hem de pişirme tekniğine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir