Cumartesi , Şubat 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Kilo Kontrolü / HAREKETE GEÇİN!
spor yapacağım

HAREKETE GEÇİN!

Spor, genç kalmanın sırrı, zayıf olmanın altın kurallarından ve sağlıklı olmanın baş rol oyuncusudur. ‘Her yaşın bir güzelliği var ama ben yine de orta yaşların üzerine hiç çıkmayayım’, ‘Kalp hastası, diyabet, kanser veya tansiyon hastası olmak istemiyorum’,’zayıflamam ve formumu korumam için beslenme planımı değiştirmekten başka neler yapmalıyım?’ diyenler….

Cevap çok basit: Harekete Geçin.

Fiziksel aktivitenin; obezite, koroner kalp hastalıkları (kolesterol, yüksek tansiyon), Tip 2 diyabet (şeker hastalığı), bazı kanser türleri (meme, kalın bağırsak), safra taşları, ruh halinin iyiliğinin sürdürülmesi (depresyon ve stresle başa çıkma), kemik hastalıkları (kemik erimesi) ve astım üzerine olumlu etkisi olduğu tüm dünya tıp otoriteleri tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca vücut kütlesinde (ağırlıkta), vücut kompozisyonunda (yağ-kas dağılımı) ve vücut yapısındaki (ince yapılı olma) olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek cinstendir. Egzersizin faydalı olması ve kilo verilmesini desteklemesi için bilinçli ve beslenme programı ile koordineli olarak uygulanması gerekir.

Hangi Egzesizi Yapmalıyım?

İlk hedefte güç harcanarak yapılan zorlayıcı direnç egzersizleri yerine her gün orta tempoda 30 dakika yürüyüş yeterli olacaktır. Bu sayede ne kadar sürede kilo kaybettiğinizi ve bunun yağ kas içeriğini görmüş olacaksınız. Daha sonra vücut ısınızı daha da arttıran fazladan kalori yapmanızı sağlayan ve iştah kontrolünüze de yardımcı olan direnç egzersizlerini haftada 3-5 gün 1 saat olacak şekilde yapabilirsiniz.

Ne Zaman ve Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Sabah yapılan egzersizler akşam yapılanlara göre daha fazla fayda sağlar. Sabah yatakta kalktığınızda 8-12 saat açlıktan sonra mini yağ asitleri kanda yoğun halde dolaşır. Bu durumda kardiyo egzersiz (bisiklet, yürüyüş,koşu, yüzme) yaptığınızda daha fazla yağ yakarsınız.

Vücudunuza besin aldığınızda insülin salgılanması meydana gelir. Bu salgılanan insülin, vücuttaki yağın mobilizasyonunu engeller. Sabah saatlerinde vücutta daha az insülin bulunduğundan yağ yakımı daha kolay olacaktır. Fakat sabah vaktiniz olmadığında öğle ve akşam sularında 1 saat öncesinde kompleks karbonhidratlar içeren bir öğün alarak yaptığınız sporunda tabi ki etkisini göreceksiniz.

Yetişkinlerin her gün 30 dakika orta düzeyde, çocukların ise günlük 60 dakika fiziksel aktivite yapıyor olması hem sağlığı hem de vücut ağırlığı açısında yarar sağlayacaktır.

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Egzersiz öncesi ve sonrası besin seçimleri egzersizden beklediğiniz performansı tamamı ile etkiler. Protein ve karbonhidratlar egzersiz sırasında güç ve enerjinizi korumada yardımcı olurlar. Kan şekerinizi dengelemek ve kondisyondan düşmemek için egzersizden 1 saat önce hafif atıştırmalısınız. Fakat bu atıştırmalığın miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Egzersiz sırasında çok aç veya çok tok olmak performansınızı olumsuz etkiler. Egzersiz sonrasında ise fazla yemek eğiliminizi engellemek için kaslarda harcanan glikozu yerine koymak gerekir. Bunun için, sporun bitiminden sonra yarım saat içinde komplekes karbonhidrat, yağsız iyi kalite protein ve potasyum içeren bir menü hazırlamalısınız.

Egzersiz Öncesi Örnek Menü

Egzersiz Sonrası Örnek Menü

Meyve+ yarım yağlı süt

1-2 etimek + 1 kutu ayran

Esmer ekmek+ peynir

Kuru meyve + 1 avuç badem

Balık ızgara + brokoli garnitür+esmer ekmek

Tavuk ızgara + Pazı kavurma+ kepekli pirinç

Izgara köfte + Lahana salatası+ kepekli makarna

Egzersizle kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyabilmek için mutlaka sıvı tüketmelisiniz. Egzersiz arasında her 15 dakikada 250 ml su tüketmelisiniz. Egzersiz sonrası maden suyu ile kaybettiğiniz mineralleri de vücudunuza almalısınız.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

meat

KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ

Halk arasında ‘İşli Bayram’ diye bilinen kurban bayramında bayram telaşı ve ev ziyaretleri sebebiyle öğün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir