Salı , Mayıs 26 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Kilo Kontrolü / YAZA HAZIRLIK GÜNLERİ
shutterstock_60189484

YAZA HAZIRLIK GÜNLERİ

Evlerimizde tatlı bir telaş var, güneş yüzünü gösterdikçe insanın keyfine keyif katıyor piknik yapanlar, parklarda bahçeler de çocuklar, tatil planları yapmaya başlayanlar…

Sağlıklı beslenmek için en önemli zamanlar.

Tatilden gidecekler , kışın kilo alanlar, yazı ziyafetle geçirmeyi planlayanlar, bahar şenliklerine fit girmek için hazırlanan üniversiteliler ve ince t-shirtlerinden Türk kaslarını göstermek istemeyen beyler bayanlar buraya…

Güneşli günlerimizin artmasıyla vücudumuzdan su kayıplarımız artmakta ve su gereksinmemiz fazlalaşmaktadır. Ayrıca mangallar pideler ile şenlenen pikniklerde ölçüyü kaçırmamak şart. Birde tatillerin açık büfeleri var ki tok olanları bile yoldan çıkarırlar.

İŞTE SİZLER İÇİN 5 ALTIN ANAHTAR.

1)Güne Kahvaltı Yapamadan başlamayın.

Kahvaltıyı atlıyor olmak yenilgiyi kabul etmektir. Nasıl ki bizler çalışmalarımızın karşılığını bekliyorsak vücudumuzun da fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Uyandıktan sonra en kısa zaman dilimi içinde kahvaltı yapmadığımızda emeklerinin karşılığını alamayacağını düşünen vücudumuz metabolizma hızını azaltacaktır. Çalışmalarını yavaşlatacaktır ve kilo vermek zorlaşacaktır.

2) Bir Öğün Et Diğer Öğün Sebze Tüketin.

Diyet standart olmaz her diyet kişiye özel olarak hazırlanır fakat sağlıklı olan diyetlerin ortak ilkesi şudur: Yeterli ve Dengeli Beslenme. Yeterli ve dengeli beslenme her besinden yeteri kadar tüketmek anlamına gelmektedir. Bunun için ülkemizde ‘4 yapraklı Yonca Modeli’ geliştirilmiştir. Bu modelde yoncanın her bir yaprağı süt ve ürünleri, et ve ürünleri, meyve ve sebzeler ve tahıl ve ürünleri olmak üzere bir besin ögesini simgelemektedir. Sağlıklı beslenmek için her gün bu besin ögelerinin her birinden yeterli miktarda tüketmek gerekir. Bunu sağlayabilmek için öğlen ve akşam öğünlerimizin birini et grubundan diğerini sebze grubundan seçmekte fayda vardır.

3) Her Öğününüzde Salataya Yer Verin.

Meyve ve sebze salataları içerdikleri lifler sayesinde midede hacim sağlayarak kişiyi uzun süre tok tutar. Bu durum diyete uyumu artırır. Ayrıca kan şekeri, kolesterol ve kan basıncını da istenilen düzeyde tutmaya yardımcıdır. Bağırsak hareketlerini engelleyerek kabızlığı önlemektedir. Lif alımını artırmak salatalarınıza haşlanmış mercimek, nohut katabilir, fasulye piyazı şeklinde bol yeşillikli salatalar hazırlayabilirsiniz.

4) Süt Tüketin.

Süt ve ürünlerinin kan şekerini dengelemek, kemik sağlığını korumak gibi faydalarının yanı sıra içeriğindeki kalsiyumdan solayı yağ yakımına yardımcı olduğu son yayınlarda vurgulanmaktadır. Sağlığınıza katkıda bulunmak ve fazlalıklarınızdan kurtulmak için günlük iki bardak süt mutlaka tüketin. Süt sevmeyenler tercihlerini yoğurt, cacık veya ayrandan yana kullanabilirler.

5) Bol Bol Su İçin.

Tüketilen meyve sebzeler ve kurubaklagiller ile alınan posanın bahsedilen etkilerini gösterebilmeleri için gün içerisinde 10-15 su bardağı su tüketilmelidir. Su besinlerin sindiriminden atımına kadar pek çok aşamada etkilidir ve % 20’lik kaybı ölüme bile yol açabilir. İçilen çay, kahve ve gazlı içecekler hararetinizi almış olsa dahi idrar söktürücü özellikleri nedeniyle suyun yerini tutmazlar hatta vücuttan su atımını sağlarlar.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

meat

KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ

Halk arasında ‘İşli Bayram’ diye bilinen kurban bayramında bayram telaşı ve ev ziyaretleri sebebiyle öğün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir