Cumartesi , Şubat 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Besinlerin Gücü Adina / KAR BEYAZ ÇİÇEK KARNABAHARIN 5 MUCİZESİ
coliflower

KAR BEYAZ ÇİÇEK KARNABAHARIN 5 MUCİZESİ

Kanserle Savaşır
Karnabahar kanser hücrelerini yok eden bir sülfür bileşiği olan sülforafan içermesi nedeniyle, tümörün büyümesini yavaşlatır. Bu özelliği sayesinde birçok çalışmada kanseri önlemedeki başarısından bahsedilir. Ayrıca başka bir çalışmada da karnabaharın zerdeçal ile birlikte kullanımının prostat kanserinden korunmada ve bu kanserin tedavisinde etkin olabileceği gösterilmiştir. Ulusal Kanser Enstitüsünün verilerinde, karnabaharda bulunan indol ve izotiyosiyanatlar
mesane , göğüs, kolon , karaciğer, akciğer ve mide gibi birçok organda gelişen kanser hücrelerini etkisiz hale getirdiği gösterilmiştir.

Kalp Sağlığını Destekler
Karnabahardaki ve turpgiller ailesindeki diğer üyelerdeki sülforafan kan basıncı ve böbrek fonksiyonları ile oldukça ilişkili bulunmuştur. Bunu DNA üzerine etki ederek damarların tahrip olmasını ve damar tıkanıklığını önleyerek başarır. K vitamininden ve Omega 3 ‘den zengin olmasının da bu özelliği üzerinde etkisi vardır. Ayrıca Potasyumdan zengin olması nedeniyle tansiyonu da dengeleyici özelliğe sahiptir.

Enflamasyon gidericidir
Karnabahar başta indol 3 karbanol olmak üzere, K vitamini, sülfür, glukoraphanin ve omega-3 gibi anti-inflamatuar besin ögelerinden zengindir. Bu özelliğiyle enflamatuar yanıtı önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak karnabahar tüketenlerde artrit, ülseratif kolit, şeker hastalığı, inflamatuvar barsak hastalıkları gibi hastalıklar daha az görülmektedir.

Sağlıkla Zayıflamaya Yardımcı Olur 1 porsiyon karnabaharda ortalama 3,5 g. lif bulunmaktadır ve kalorisi oldukça düşüktür Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırmasının yanı sıra daha az kaloride daha uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Vücudu Yeniler, Genç Kalmaya Yardımcı Olur Detoks etkisi ve antioksidan içeriği sayesinde vücudu zararlı maddelerden korur. Bu etkisini yapısında bulundurduğu aktif detoksifikasyon enzimi olan glikozinolitler ve C vitamini ile mangan sayesinde gerçekleştirir. Antioksidan vitamin ve mineraller vücudu serbest radikallere karşı korur, yaşlanmayı engeller.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

maydanoz

MEVSİM YEŞİLLİKLERİNDEN: MAYDANOZ

Maydanoz iki yıllık bir bitkidir. Boyu 15–20 cm’e erişince kesilir. Maydanozun özel tat ve kokusu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir