Çarşamba , Ocak 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / Hizmetlerimiz / AĞIRLIK YÖNETİMİ
weight-control-program

AĞIRLIK YÖNETİMİ

Obezite artık tüm dünyada bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bugün dünyada 2 milyarı aşkın obez birey vardır ve bu sayının gelecek yıllarda %40 oranında artması beklenmektedir.

Obezitenin gelişmesinde genetik etkenlerin ve bazı hastalıkların yanı sıra, çevresel faktörler de büyük rol oynamaktadır. Çevresel etkenler ve sosyal yaşantının, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte insanları daha az harekete teşvik etmesi sonucunda obezite görülme sıklığı artar.

Obezite, beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Dolaşım sisteminin bozulması sonucu hipertansiyon, kan yağlarına olumsuz etkisi sonucu koroner arter hastalıkları ve gelişen insülin direnci sonucu diyabet görülebilir. Bunların yanı sıra, oluşan çatlaklar sonucu ciltte rahatsız eden görüntüler oluşabilir, horlama ve apnelere sebep olabilir. Fazla kilo, sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve dolayısıyla gelişen obezite sonucu kolon ve meme kanseri riskleri de artmaktadır. Ayrıca insanlar kilolarındaki artışla birlikte dış yaşamdan da soyutlanırlar. Psikolojileri bozulur, insan ilişkileri bozulur

Öte yandan, aşırı zayıflık da obezite gibi birtakım sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kemik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Besin yetersizliği sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri yaşanabilir. Bayanlarda adet düzensizlikleri ve doğurganlıkta azalma görülebilir.

Ağırlık yönetimi vücuttaki bir tahterevalli gibidir. Alınan enerji harcanan enerjiden fazla olursa obezite, alınan enerji harcanan enerjiye göre yetersiz olursa da zayıflık görülür. İkisi de farklı yönlerden hastalıklara davetiye çıkarır. Önemli olan alınan enerji ile harcanan enerjiyi denkleştirerek ideal ağırlığımızı korumaktır.

Hem obezite, hem de aşırı zayıflık durumunda amaç öncelikle sağlıklı kiloya ulaşmaktır. Beslenme programları tamamen kişiye özel olarak hazırlanır ve hedef ağırlığa ulaşıldıktan sonra önemli bir süreç olan kilo koruma dönemine geçilir.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir