Çarşamba , Ocak 22 2020
Güncel haberler
Ana Sayfa / TanIŞalIm
kızıl profil

TanIŞalIm

Merve TOPUZOĞLU ÇAPAŞ Kayseri’de doğmuş, öğrencilik hayatı boyunca hocaları tarafından sevilen düzenli, disiplinli ve başarılı bir öğrenci olmuştur. Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinden üstün başarı ile mezun olduğu yıl Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü kazanarak, hayalindeki mesleğe ilk adımını atmıştır. Üniversite eğitimini, eğitim dönemi boyunca birincilikle devam ettirmiş ve hem Beslenme ve Diyetetik Bölümü birincisi hem de Sağlık Bilimleri Fakültesi birincisi olarak mezun olmuştur. Aynı Yıl Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı yüksek lisans eğitim programına ilk sıradan yerleşmiştir. ‘’Tip 2 Diyabet Olan Hastalarda Diyetin Antioksidan İçeriği ile Serum Antioksidanları Arasındaki İlişkinin Saptanması’’ Konulu tezini vererek uzman diyetisyen ünvanını almaya hak kazanmıştır. Uzman Diyetisyen Merve ÇAPAŞ Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde doktora eğitimini devam ettirmektedir. 

Üniversite hayatının son yılında Acıbadem Hastanesi başta olmak üzere birçok büyük hastane ve kuruluşta stajlarını gerçekleştirmiştir. Yoğun staj temposu ve staj yaptığı yerlerdeki aktif projelerinin yanı sıra akşamları da Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor Merkezinde Diyetisyen olarak görev almıştır. Spora gelen üyelerin beslenme planını düzenlenmesi, düzenli kontrolleri ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirilmeleri alanında hem kendi tecrübesini artırmış hem de spora gelen üyelerin beslenme bilgi düzeyinin artmasına katkıda bulunarak bireylerde diyetisyen bilincinin artmasını sağlamıştır. Sağlıklı beslenme konusunda beslenme broşürleri hazırlamış, eğitim günleri düzenlemiş ve halka açık yerlerde topluma kilo kontrolünün önemini gösterebilmek amacıyla günü birlik ziyaretlerle vücut analizlerini yaparak beslenme durumlarını değerlendirmiştir. Cana yakınlığı, hümanist yapısı ve sıcakkanlılığıyla spor merkezi üyeleri ile iletişimini güçlü tutması sayesinde üyelerin ‘diyet’ algısının değişmesini sağlamıştır.

Arkadaşım Diyabet Projesi kapsamında 2010 yılında İznik’te gerçekleştirilen Diyabetle Güzel Yaşam Yaz Kampına Diyetisyen olarak davet edilmiş, diyabet hakkındaki bilgi birikimini paylaşmıştır. Kamptaki Genç Diyabetlilerin Diyabette Beslenme ve Karbonhidrat Sayımı konulu eğitimlerini tiyatrolarla, resimlerle eğlenceli hale getirerek öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Beslenme eğitimi alanında titiz, eğlenceli, yaratıcı ve kişi odaklı olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş ve sonraki yıl da kampa davet edilmiştir.

İnteraktif Beslenme Akademisi kapsamında spor merkezinde ‘2010 Kasım Ayı İçerisinde Bir Spor Salonuna Gelen 20 Yaş Üzeri Bayanların Metabolik Sendrom Risk Faktörleri Açısından Değerlendirilmesi’ isimli bilimsel bir çalışma planlanmasını sağlamış ve bu çalışma ile Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresine poster hazırlamıştır. Bu araştırmacı yapısı, yenilikçi adımları, çalışma azmi ve yaratıcı projeleri ile kısa zamanda yöneticilerinin takdir ettiği bir diyetisyen olmayı başarmıştır. Staj yapmış olduğu Acıbadem Kayseri Hastanesi yöneticileri tarafından da fark edilmiş ve mezuniyetinin hemen sonrasında Acıbadem Kayseri Hastanesinde diyetisyen olarak işe başlamıştır.

Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesi olan Merve ÇAPAŞ Derneğin Kayseri İl Temsilciliği ve Eğitim Komisyonunda da halen aktif görev almaktadır.

Merve TOPUZOĞLU Acıbadem Kayseri Hastanesinde başlayan serüvenine evlendikten sonra Merve ÇAPAŞ olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir